Towarzystwo Chrystusowe dla Polonii Zagranicznej
Parafia Polska w GREAT MISSENDEN, W. Brytania
parafia pw.
Matki Bożej Częstochowskiej
diecezja: Northhampton i Westminster

Registered Charity Number: 213673

proboszcz:
 ks. Roman Werner SChr
adres:
22, Misbourne Drive
Great Missenden HP16 0BL
W. Brytania
tel. 01494 868 248
tel.kom. 07759 980 733

 

HISTORIA POLSKIEJ PARAFII
GREAT MISSENDEN – AMRESHAM

W 1946 roku niedaleko Londynu w Hodgemoor w Bukinghamshire powstal oboz wojskowy (Dowodztwo 3 DSK.). Pierwszym Kapelanem obozowym byl Ksiadz Kapelan Joniec. W 1947 roku na miejsce Ksiedza Kapelana Jonca przyjechal Ksiadz Kapelan Tomczak. Kiedy w roku 1947 zaczely do obozu przyjezdzac rodziny polskie z Afryki, Indii i Srodkowego Wschodu – pod haslem „laczenie rodzin” – zaczela organizowac sie Polska Parafia.
Po wyjezdzie w 1949 roku Ksiedza Kapelana Tomczaka przyjezdza do Hodgemoor Ksiadz Kapelan Jozef Madeja, ktory zostaje mianowany przez wladze koscielne Proboszczem Parafii w Hodgemoor. Ksiadz Jozef Madeja energicznie zabiera sie do organizowania Parafii. Powstaje Kolo Zywego Rozanca, Kolo Ministrantow, Polska szkola Sobotnia im. Sw. Jozefa, Chor Koscielny. Powstal Zespol Taneczny, Kolo Teatralne, Klub Sportowy. Zostala zalozona druzyna harcerek i druzyna harcerzy oraz gromada zuchowa.

 

W polskiej Parafii w Hodgemoor tetnilo tnilo zycie polskie. Anglicy nazwali Polski oboz w Hodgemoor „MALA POLSKA”. Rowniez przy polskiej Parafii powstaly: Komitet Koscielny, Kolo Pan, Kolo Rodzicielskie, Kolo S.P.K. i Kolo Karpatczykow. W obozie byla Kaplica, ktora Ksiadz Jozef Madeja doprowadzil do wygladu Kosciola parafialnego. W obozie mieszaklo wowczas ponad 500 rodzin.
W roku 1958/59 zaczela sie likwidacja obozu. Mieszkancy obozu zostali rozlokowani w dwoch pobliskich miejscowosciach w Great Missenden i Amresham. Ksiadz Proboszcz J. Madeja z pomoca Komitetu Koscielnego na nowo zorganizowal zycie parafialne. Msze Swiete odprawiane byly w niedziele i dni powszednie w Great Missenden, a w Amersham – Little Chalfont tylko w niedziele. Dzieki uprzejmosci Kierownika gimnazjum w Amersham, a nastepnie w Great Missenden, szkola polska mogla na nowo rozpoczac regularna nauke w przestrzennych budynkach szkoly agnielskiej, w ktorych do dnia dzisiejszego odbywaja sie lekcje szkoly polskiej sobotniej im. Swietego Jozefa.
Ksiedz Poboszcz J. Madeja przykladal wielka wage do Polskich Swiat Koscielnych i Narodowych. Akademie byly na wysokim poziomie religijnym i patriotycznym, a szkola polska zdobywala nagrody za jezyk polski.
W lutym 1971 roku zmarl Ksiadz Jozef Madeja. Rodzina Ksiedza chciała zabrać zwloki do Polski – ale zyczenia s.p. Ksiedza Proboszcza bylo pozostac ze swoimi parafianami. Grob s.p. Ksiedza Jozefa Madeji jest pieknie utrzymany i zawsze sa swieze kwaity – parafianie pamietaja o swoim ukochanym Proboszczu.
Po smierci Ksiedza J. Madeji. Polska Misja Katlicka w Londynie mianowala nowym Proboszcze w Great Missenden i Amersham Ksiedza Bohdana Szykulskiego z zakonu Ks. Chrystusowcow (cel zakonu - praca wśród polskiej emigracji).
W roku 1983 dzieki staraniom i ofiarnej pracy Czlonkow Kola SPK w Parafii zostal poswiecony nowo wybudowany „Dom Polski SPK” w Amresham, ktory pomag Parafii i polskiej szkole sobotniej.
W styczniu 1994 roku Parafia liczyla 120 rodzin. Pomimo zmiejszonej liczebnie Parafii wiekszosc aktywnosci religijno – spoleczno – kulturowej jest nadal kontynuowana i jak zwykle na wysokim poziomie. Do polskiej szkoly sobotniej uczęszczało wtedy 36 dzieci, ktore w duzej mierze sa dziecmi absolwentow naszej szkoly. Duza ilosc, bo az 1/3 stanu szkoly to dzieci z malzenstw mieszanych.
Komitet Rodzicielski, Kolo SPK i Parafia pracuja z wielkim oddaniem, aby utrzymac Szkole Poslka przedmiotow Ojczystych, a w zamian szkola dla Parafian co roku urzadza akademie: Ku czci Matki Boskiej Krolowej Polski, 3-go Maja, Ku czci Chrystusa Krola, 11-go Listopada i Jaselka ktore odbywaja sie podczas parafialnego Oplatka.
W 1993 roku z inicjatywy Polskiej Misji Katolickiej w parafii Great Missenden i Amresham powstaly: Zespol Synodalny, Rada Duszpasterska i Rada Administracyjna PBF.
Po tragicznej śmierci ks. Boghdana nowym proboszczem zostal ks. Adam Kubiak TChr., nastepnie na krotko Ks. Franciszek Sasinowski TChr, po nim przez siedem lat posługę sprawowal Ks. Piotr Gardon TChr (obecnie pracuje wśród poloni na Islandii) a od października 2005 roku proboszczem jest ks. Mariusz Gutowski TChr. Ponieważ zwiększyła się liczba nowej polonii zostalo otworzone 3-cie miejsce sprawowania Mszy sw. po polsku w Watford. Polska Szkola liczy obecnie 53 dzieci i wciąż przybywaja nowi , co jest bardzo optymistyczne na przyszłość.

Dnia 12 września 2010 roku po blisko 5 letniej posłudze kapłańskiej w Naszej Parafii Ks. Mariusz Gutowski TChr, zgodnie z wolą Dekretu Biskupiego rozpoczął pracę duszpasterską w parafii w Norwich. Jednocześnie nowym proboszczem Parafii pw. Matki Bożej Częstochowskiej w Great Missenden został ks. Roman Werner SChr


 

©kdomel'2007®